Czym zastąpić sól?

Kiedyś jadłam wprost zastraszające ilości soli. Dodawałam ją prawie do wszystkiego, jeszcze przed spróbowaniem potrawy. Półcentymetrowa warstwa soli i od razu wszystko lepiej smakowało. Jednak wiedziona głosem rozsądku powoli zaczęłam sól ze swojego jadłospisu eliminować (sól w nadmiernych ilościach podnosi ciśnienie, szkodzi nerkom, sercu, zwiększa ryzyko miażdżycy, udaru mózgu). Nie całkowicie, na początku tylko tylko jej nadwyżki, ale z czasem doszłam do używania jej racjonalnych ilości. Obecnie zdarza się, że soli nie używam wcale, np. jedząc surowe warzywa, chociażby świeże pomidory i ogórki – co wcześniej było dla mnie nie do pomyślenia. Sól zastępuję często różnymi ziołami, przyprawami, a gdy jest konieczna, korzystam z jej zdrowszych alternatyw. Cym zatem zastąpić sól, aby potrawy nie smakowały, jak szpitalne jedzenie? Oto kilka pomysłów.

Czym zastąpić sól?

Jak ograniczyć sól w diecie? Czym zastąpić sól?

1. Najkorzystniejszym zamiennikiem soli są zioła, które oprócz walorów smakowych mają korzystne właściwości dla naszego zdrowia. Są to na przykład:
bazylia – właściwości lecznicze bazylii polegają m.in. na zapobieganiu wzdęciom i zaparciom, regulowaniu pracy układu nerwowego, pokarmowego – leczeniu niestrawności, wzdęć; bazylia przyspiesza również metabolizm.
Świeże liście bazylii dodajemy do już gotowej potrawy, suszone możemy dodać w trakcie przygotowania.
rozmaryn – posiada działanie przeciwreumatyczne, chroni nerki, serce, ma korzystny wpływ na nasz wzrok.
estragon – łagodzi nerwy, pozwala walczyć z bezsennością, usprawnia trawienie, neutralizuje kwasy żołądkowe.
kolendra – liście kolendry mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, działają tonizująco na żołądek, reguluje pracę jelit.
tymianek – jest bardzo doceniany ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wspomaga pracę układu oddechowego i pokarmowego. Nie należy go jednak spożywać w zbyt dużych ilościach.
Czym zastąpić sól?
2. Osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie o to czym zastąpić sól, z powodzeniem mogą w swoim jadłospisie stosować przyprawy takie, jak:
– chili
– cebula w proszku
– kminek
– gałka muszkatołowa
– starta skórka z cytryny
– trawa cytrynowa
– koper włoski
– czosnek
– imbir
– pieprz czerwony/zielony
– pieprz cayenne
Czym zastąpić sól?
3. Cóż jednak począć, gdy smak soli lubimy zbyt bardzo i za nic w świecie nie możemy się  bez niego obejść. W takiej sytuacji warto jest korzystać ze zdrowszych, niż zwykła sól, “odmian” soli, do których należą:
sól himalajska różowa– najzdrowszy i najczystszy rodzaj soli, pochodzący ze wschodniego pasa Himalajów w Pakistanie – nie przyczynia się do odkładania wody w organizmie, a co więcej, pomaga regulować jej poziom, zapobiega powstawaniu cellulitu, skurczom mięśni, wspomaga działanie układu oddechowego, zapobiega rozwojowi kamieni w pęcherzyku żółciowym.
sól niskosodowa – ma obniżoną zawartość chlorku sodu
sól morska

4. Jeśli chcemy ograniczyć spożywanie nadmiernych ilości soli, a co za tym idzie – jej niekorzystny wpływ na nasz organizm, powinniśmy nie tylko zrezygnować z dodawania do potraw soli kuchennej, ale również z jedzenia przetworzonych produktów (chipsów, precli, solonych orzeszków, itp.), a także gotowych mieszanek przypraw (polecam przepis na domowe mieszanki przypraw).

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *